Laulību Gredzeni

Laulības gredzens, iespējams, ir visromantiskākā rota, ko kādreiz būsiet nēsājis. Laulību gredzeni – mīlestības simbols – pārim ik dienu atgādina par viens otram doto solījumu būt kopā uz mūžu.

Kā noteikt laulības gredzena izmēru?

Kad ideālais laulību gredzens ir izvēlēts, palicis teju pēdējais, bet ārkārtīgi svarīgais solis — noteikt gredzena izmēru! Daudzi nekad nav aizdomājušies vai saskārušies ar šo procesu, tādēļ reizēm tas šķiet mulsinošs un pat sarežģīts. Tomēr patiesībā tas ir gaužām vienkārši un ātri. Lūk, kā noteikt gredzena izmēru! Ja gredzens uz zeltneša nēsāts jau pirms tam, vienkāršākais veids ir izmērīt šī gredzena iekšējo diametru un iegūt rezultātu milimetros. Tas arī būs gredzena izmērs. Par to iespējams pārliecināties, izmantojot gredzena izmēru tabulas. Ja gredzens līdz šim nav nēsāts, jānosaka pirksta izmērs. To var izdarīt 5 vienkāršos soļos:

1

Aptiniet papīra strēmeli ap zeltnesi

Aptiniet papīra strēmeli ap zeltneša pirkstu tā, lai tas precīzi der no vienas malas līdz otrai. Jāņem vērā, ka jāmēra tieši tā pirksta daļa, kur atradīsies gredzens. Atcerieties veikt mērījumus tajā rokā, uz kuras plānojat nēsāt gredzenu!

2

Atzīmējiet saskarsmes vietu

Atzīmējiet precīzu strēmeļu galu saskarsmes vietu. Svarīgi, lai aptītā strēmele ‘’der kā uzlieta’’, jeb ir aptīta pirkstam diezgan cieši, neatstājot nekādas spraugas. Tikai tad, kad esat par to pārliecinājies, drīkst atzīmēt saskarsmes vietu.

3

Izmēriet strēmeles garumu

Kad strēmeles saskarsmes gali atzīmēti, ņemiet talkā lineālu un nomēriet strēmeles daļu, kas apkļāva jūsu pirkstu. Precīza gredzena izmēra noteikšana ir ārkārtīgi svarīga, jo pretējā gadījumā jums var nākties veikt gredzena stiepšanas vai samazināšanas procedūru, kas, protams, prasa papildu finanšu līdzekļus. Turklāt ne visiem gredzeniem iespējams veikt šādu procedūru. Piemēram, dažādu dārgakmeņu esamība, iespējams, var būt šķērslis gredzena stiepšanai vai samazināšanai.

4

Nosakiet pirksta apkārtmēru

Izmērītais strēmeles garums arī ir pirksta apkārtmērs. Tam jābūt noteiktam milimetros. Protams, ka process ir mazliet “piņķerīgs”, taču ārkārtīgi svarīgs!

5

Noskaidrojiet gredzena izmēru

Iegūto pirksta apkārtmēru milimetros konvertējiet gredzena izmērā, izmantojot internetā pieejamās izmēru tabulas. Cita opcija, kā izmērīt pirksta apkārtmēru, lai to pēc tam konvertētu gredzena izmērā, ir atsevišķi iegādājoties mērgredzenus.

Mums, cilvēkiem (jo sevišķi tiem, kas ir iemīlējušies līdz ausīm), ir ierasts laulības gredzenus uzlūkot caur emocionālās, simboliskās un individuālās nozīmes prizmu. Taču arī šim jautājumam ir praktiskā puse, kas nav mazāk svarīga.

Kā izvēlēties laulības gredzenu? No kāda materiāla izgatavo laulības gredzenus? Kādas ir laulības gredzenu alternatīvas? Noskaidrojiet šo un citas atbildes uz kā praktiskiem, tā filozofiskiem jautājumiem, kas aptver laulību gredzenus.

Gredzens kā simbols mūžīgai mīlai — laulību gredzenu vēsture

Pirmie laulības gredzenu ieviesēji rodami Senajā Ēģiptē, apmēram pirms 5000 gadiem. Tieši ēģiptieši ieviesa tradīciju apmainīties ar gredzeniem, kas tika pīti no niedrēm un kaņepēm. Jau tolaik laulības gredzenu, kas reiz uzlikts pirkstā, vairs nost neņēma, jo tas, vai vēl ļaunāk – pazaudēšana – vēstīja par gaidāmu strīdu, mīlestības atdzišanu, šķiršanos vai pat nāvi.

Kāpēc laulību gredzenu nēsā uz 4. pirksta?

No šī paša laikmeta izriet tradīcija laulības gredzenu nēsāt uz zeltneša jeb 4. rokas pirksta. Ēģiptieši uzskatīja, ka tieši tam piemīt ‘’mīlestības vēna’’, kas dzīslo līdz pat sirdij. Līdzīgi kā šodien, arī tolaik ēģiptieši nēsāja šos gredzenus, lai simbolizētu apņemšanos mīlēt vienam otru. Turklāt gredzena formai — aplim — tika piedēvēta spēcīga simboliska nozīme liecināt par bezgalīgu mīlestību, jo aplim nav ne gala, ne malas. Papildus tam, aplis atspoguļoja sauli un mēnesi, ko ēģiptieši pielūdza.

Laulības gredzenu materiālu opcijas

Arī senie grieķi un romieši valkāja laulības gredzenus, tikai izgatavotus no cita materiāla, piemēram, ādas vai ziloņkaula. Tieši šajā laika posmā aizsākās tradīcija izgatavot laulības gredzenus arī no metāla vai dzelzs. Tie, kas varēja atļauties vairāk, izvēlējas zelta vai sudraba gredzenus. Tiesa, senajā Romā gredzenu nēsāšanas nozīme bija piezemētāka. Uzlūkojot roku, varēja noteikt, kam pieder sieviete.

Individuāla dizaina laulības gredzeni

Nepagāja ilgs laiks, līdz laulību gredzeni jau kļuva personalizēti. Piemēram, Bizantijas impērijas laikā gredzenos tika iegravētas pāra figūras. Savukārt 15. gadsimtā kļuva populāri gredzenā iegravēt kādu īsu dzejas pantu. Kā redzam, šī tradīcija ir saglabājusies līdz pat mūsdienām.

Uz kuras rokas nēsāt laulību gredzenu?

Patiesībā vienīgais fakts, par kuru lielākā daļa pasaules ir vienota, ir tikai pirksts, uz kura nēsājams laulības gredzens. Nēsāt laulības gredzenu uz zeltneša ir mūsdienu mantojums no senajiem ēģiptiešiem. Rietumu pasaulē tradīcija valkāt gredzenus uz šī pirksta ir ļoti spēcīga, lai gan zinātnieki noliedz ‘’Vena Amoris’’ jeb ‘’mīlestības vēnas’’ esamību, kas it kā saista zeltnesi ar sirdi.

Par to, uz kuras nēsāt laulību gredzenu, viedokļi atšķiras. Izrādās, tas atkarīgs no reliģijas un valsts!

Laulības gredzeni uz kreisās rokas

Uz kreisās rokas laulību gredzenu nēsā ebreju reliģijai piederīgie, kā arī lielākā daļa Balkānu valstu, Kanādas, Austrālijas un Okeānijas, Dienvidāfrikas, Amerikas Savienoto Valstu, Zviedrijas un Somijas, Francijas un Itālijas, kā arī Portugāles un Šveices iedzīvotāji.

Laulības gredzeni uz labās rokas

Laulību gredzenu uz labās rokas liek Gruzijas, Baltijas valstu, Krievijas, Bulgārijas un Serbijas, Vācijas un Austrijas, Ungārijas un Polijas, Norvēģijas un Dānijas, Spānijas, Kolumbijas un Venecuēlas valstpiederīgie.

Gredzena nēsāšana uz labās rokas saistīta ar uzskatu, ka kreisā roka esot ‘’neveiksmīga’’. Reizēm gredzena pārlikšana uz kreisās rokas norādīja uz atraitņa statusu. Tomēr mūsdienās, protams, šie noteikumi nav akmenī kalti, un arī Latvijā ir pāri, kas izvēlas laulības gredzenu nēsāt uz kreisās rokas.


Laulības gredzeni gan uz kreisās, gan labās rokas

Interesanti, ka Islāma reliģijai piederīgie un Indijas iedzīvotāji var bez sirds pārmetumiem izvēlēties nemaz nenēsāt laulību gredzenu, jo tā nav galvenā kāzu ceremonijas sastāvdaļa. Tomēr, ja kāds to vēlas, tad laulības gredzenu var nēsāt gan uz labās, gan kreisās rokas.

Mūsdienās izvēle, uz kuras rokas nēsāt gredzenu, var būt balstīta arī uz praktiskiem apsvērumiem, kas kreiļiem un labročiem atšķiras. Tradīcijām un noteikumiem mainoties, mūsdienās vairs nav 1 pareizās atbildes, uz kuras rokas nēsāt laulību gredzenu. Svarīgāka ir šim gredzenam piešķirtā nozīme.

Laulību gredzenu nozīme — apļa maģija

Kā jau zinām, aplis ir bezgalīgas mīlestības simbols. Liela nozīme ir arī tam, ka laulību gredzenus izgatavo no cēlmetāliem, kas apzīmē šķīstību un nevainību.

Gredzens jeb aplis jau izsenis ir uzskatīts par sargu no visa ļaunā. Tam apliecinājumu redzam kaut vai senāk celtajos pilsētu aizsargmūros, kas, protams, tika darīts apļa formā. Tiesa, cilvēki ir atraktīvas radības un visu dienu maģiskajā aplī nespēj nosēdēt, tādēļ bija jārada tāds “aizsargs”, kas allaž ir līdzi. Tā radās gredzeni jeb precīzāk - to simboliskā nozīme. Arī tos gredzenus, kas aptver laulāto pirkstus, mēdz uzskatīt par mīlestību sargājošu simbolu. Maģisku spēku tiem dod ne tikai forma, bet gan arī materiāls un gredzenā iestrādātie akmeņi vai iegravētās zīmes.

Tiesa, mūsu baltu senči vairāk cienīja mezglus, jo tie it kā esot bijuši daudzkāršoti gredzeni. Turklāt, mezgli vēl efektīvāk aizkavē ļaunos spēkus. Ja gredzenam uzsēja mezglus, sargājošās spējas dubultojās.

Lai vai kā mēs lūkotos uz gredzenu un kādā veidā to lietotu, tā nozīme ir dziļi simboliska — sargāt mūs pašus vai mūsu mīlestību.

Laulības gredzeni — kā izvēlēties īstos?

To, cik liela nozīme laulību gredzenam ir jaunā pāra savienības slēgšanā, mēs jau noskaidrojām. Tomēr mūsdienās gredzens ir kļuvis kas vairāk par mīlestības simbolu. Laulības gredzens var atspoguļot ne vien mīlošu savienību, bet gan arī jūsu personību, dzīvesstilu, vērtības un galu galā gaumi. Tieši tādēļ ir tik svarīgi noskaidrot, kā izvēlēties jums piemērotākos laulību gredzenus.

Nosakiet laulības gredzenu budžetu

Katram pārim ir savi individuālie faktori laulību gredzena izvēlē. Lielākoties šie faktori iedalās divās kategorijās — laulības gredzenu cenas un vēlamais laulības gredzenu dizains. To, ar kuru faktoru izvērtējumu sākt, jāizlemj katram pašam.

Tomēr noteikti ir vērts zināt kā par laulības gredzenu dizainiem, tā par laulības gredzenu cenām. Laulības gredzenu cenu nosaka šādi faktori:

  • Svars (jo tas zemāks, jo zemāka arī gredzena cena)

  • Materiāls

  • Individuāls dizains (gravējums, dārgakmeņi u.c.)

Visvienkāršākie smalku zelta stīpiņu gredzeni veikalos izmaksā sākot no 90 EUR. Tāpat jāņem vērā, ka sarkanais un dzeltenais zelts ir lētāks par balto, savukārt platīna laulības gredzenu cenas sākas ar 1000 EUR par pāri.

Izvēlieties laulību gredzenu stilu

Tāpat kā kāzu ceremonijas, tā arī laulību gredzenu izvēle sākas ar stila apsvērumiem. Jeb kā tagad moderni teikt un rīkoties — ‘’moodboard’’ izveidi, ko var tulkot kā vēlamās noskaņas un stila ceļvedi. Iespējams izvēlēties starp klasiskajiem laulību gredzeniem, vai arī lemt par labu īpašam, individuālam dizainam.

Klasiskie laulību gredzeni

Ja vairāk tiecaties uz klasisko stilu, tad vērts apdomāt vizuālo izskatu, jo arī klasiskie gredzeni mēdz atšķirties. Piemēram, kāds vēlas smalkāku, bet cits atkal masīvāku gredzenu.

Ja apsverat laulību gredzenu komplektu, tad vērts ņemt vērā, ka abi gredzeni var būt vienādi dizaina un metāla ziņā, taču atšķirīgi platumā. Respektīvi, smalkāks gredzens sievietei un masīvāks gredzens vīrietim.

Interesants ‘’āķis’’, par kuru ne visi zina, ir atšķirība starp platumu un biezumu. Bieži vien laulību gredzeniem ir norādīts platums, bet ne biezums. Tas ir tā iemesla dēļ, ka papildu milimetrs biezumā rada svara pieaugumu veselas 2x reizes, kamēr papildu milimetrs platumā vien pusgramu. Tieši gredzena biezums var būt izšķirošais izturības faktors.

Individuāla dizaina laulību gredzeni

Runājot par individuāla stila un dizaina laulību gredzeniem, tad, protams, mūsdienās personalizācija un uzdrīkstēšanās ir augstā cieņā. Kā var personalizēt laulību gredzenu? Lūk, dažas idejas:


  • Ar iestrādātu briljantu sievietes gredzenā

  • No neierasta materiāla — platīna, karbona, rodija parklājuma vai titāna

  • Ar iestrādātu gravējumu vai vijumu

  • Laulību gredzeni ar reljefa iespiedumiem

  • Matēti laulību gredzeni

  • Divkrāsu laulību gredzeni


Tomēr svarīgi neaizmirst, ka laulības gredzenam, pirmkārt, jābūt ērtam, tā kā tas tiks nēsāts katru dienu. Tieši funkcionalitātes dēļ visbiežāk tiek dota priekšroka klasiskajām stīpiņām jeb zelta vai cita materiāla laulību gredzeniem bez īpašiem dārgakmeņiem vai reljefa iespiedumiem.

Izvēlieties laulību gredzenu materiālu — ideāli, ja pielāgojat dzīvesstilam

Lai veiksmīgi izvēlētos laulību gredzenu, svarīgi pārzināt to populārākos materiālus un pielāgojamību dzīvesstilam.

Pirmkārt, jāņem vērā jūsu nodarbošanās, hobiji, ieradumi un kopējais dzīvesstils, kas var ietekmēt rotu nonēsāšanos. Piemēram, fizisks darbs vai regulāras un intensīvas sporta aktivitātes liecina par to, ka, iespējams, labākā izvēle būtu biezs laulību gredzens.

Zelta laulību gredzeni

Latvijā visbiežāk izvēlētais laulību gredzenu materiāls ir zelts. Tomēr, lai arī tas izklausās pēc viendabīgas un varbūt pat garlaicīgas izvēles, nesteidzieties ar secinājumiem. Gredzeni no zelta var būt sekojoši:

  • Klasiski dzeltenais zelts laulību gredzeniem

  • Sarkanais zelts laulību gredzeniem

  • Baltais zelts laulību gredzeniem

  • Rozā zelts laulību gredzeniem

  • Divkrāsu laulību gredzeni ar balto zeltu un dzelteno zeltu

  • Laulību gredzeni no zelta + titāna


Latvijā populārākā zelta prove ir 585., kas nozīmē, ka zelta gredzens sastāv no 58.3% zelta un 41.7% citu metālu, piemēram, vara, sudraba, niķeļa vai cinka, piemaisījuma. Metālu sakausēšana gredzena izstrādei ir normāla prakse, jo viens pats zelts kā materiāls ir pārāk mīksts.

Tomēr iespējams izvēlēties arī 750. provi, kas liecina, ka zelta pārsvars būs 75%. Attiecīgi, jārēķinās, ka šīs proves gredzens būs pakļauts lielākam deformācijas vai skrāpējumu riskam.

Titāna un platīna laulību gredzeni

Visizturīgākais materiāls laulību gredzenu izveidei ir platīns vai titāns, kas ir praktiski nesaskrāpējams. Protams, jārēķinas ar to, ka šo materiālu gredzeni būs dārgāki nekā zelta.

Laulību gredzens ar dārgakmeņiem — jā vai nē?

Laulības gredzenu dārgakmeņu izvēle ir daudz plašāka par materiālu izvēli. To, vai laulības gredzenā iestrādāt dārgakmeņus, jāizlemj pēc savām preferencēm. Ja vīrieši parasti izlemj par labu klasiskam stilam, tad sievietēm laulību gredzeni ar dārgakmeņiem ir lieliska iespēja padarīt šo rotu personalizētāku.

Liela kļūda ir uzskatīt, ka laulību gredzenā var iestrādāt tikai dimantus. Turklāt vēl viens stereotips ir tāds, ka, ja izvēlamies dārgakmeņus laulības gredzenam, tad tas būs viens liels un žilbinošs akmens gredzena vidū. Tomēr pastāv arī citas opcijas. Piemēram, iestrādāt vairākus mazus akmentiņus viscaur gredzenam.

Lai arī kura opcija būtu jums tuvākā, lūk, kāda ir populārākā dārgakmeņu izvēle laulību gredzeniem:

  • Ametists

  • Karneols

  • Ahāts

  • Topāzs

  • Rubīns

  • Safīrs

  • Smaragds

  • Dimants

Izvērtējiet laulības gredzenu kvalitāti

Būtiska atšķirība laulību gredzenu iegādē no parastu gredzenu iegādes ir fakts, ka laulību gredzenus iegādājamies ikdienas nēsāšanai. Tas nozīmē, ka pastiprināta uzmanība jāpievērš laulību gredzena kvalitātei.

Ja laulību gredzens ir nekvalitatīvs, pastāv iespēja, ka tas sāks deformēties, skrāpēties, saliekties vai pat pārlūzt, kā arī tā dārgakmeņi var kļūt kustīgi vai pavisam izkrist. Kādus faktorus ņemt vērā, izvērtējot laulības gredzenu kvalitāti? Lūk, svarīgākie no tiem:

  • Gredzena svars

Tam jābūt vismaz 3 gramiem, lai noturētu dārgakmeņus un netiktu pakļauts deformācijai.

  • Laulības gredzena platums

Tas ierasti ir aptuveni 5mm, tomēr mēdz variēt arī no 2-10mm.

  • Gredzena izcelsme jeb zelta proves numurs

  • Dārgakmeņu kvalitātes sertifikāts

  • Ražotāja preču zīme (gredzena iekšpusē)

  • Kvalitātes zīme (24K / PLAT)

Tā kā laulības gredzeni prasa ievērojamus finanšu ieguldījumus, vienmēr pārliecinieties par kvalitāti un pirkuma garantiju!

Ko gravēt laulību gredzenā?

Laulību gredzens izvēlēts, bet nezināt, kā gredzenam piešķirt ‘’odziņu’’ vai vienkārši vēlaties to padarīt vēl īpašāku? Šādā gadījumā gravēšana ir viena no labākajām opcijām. Ir patīkami apzināties, ka jums ar laulāto ir kāds īpašs noslēpums, kas paslēpts gredzena iekšpusē vai ārpusē - katrā ziņā, saprotams tikai jums abiem. Kā izvēlēties, kādu tieši vēstījumu iegravēt laulības gredzenā? Lūk, dažas no idejām:

Jaunlaulāto dati un simboli

Vispopulārākā izvēle ir gravēt abu laulāto vārdus un kāzu datumus. Ja pāris vēlas simboliskāku gravējumu, tad tam var kalpot sirdspukstu līnijas vai pirkstu nospiedumu gravējums. Šādu simboliku var gravēt ne vien gredzena iekšpusē, bet gan arī ārpusē.

Jaunlaulāto datu un simbolu gravējuma ideju apkopojums:

  • Sievas un vīra vārdi / inicāļi

  • Otra laulātā vārds

  • Otra laulātā mīļvārds

  • Jaunlaulāto dzimšanas dati

  • Kāzu dienas vai bildināšanas datums

  • Pirmās tikšanās datums

  • Pirmās tikšanās vieta (koordinātes)

  • Jaunlaulāto horoskopa zīmes

  • Abu pirkstu nospiedumi

  • Sirdspukstu līnija

Latviešu rakstu zīmes

Pēdējos gados Latvijā aizvien populārāka kļūst ideja par seno latviešu rakstu zīmju gravējumu. Pēc ticējumu vēstītā, katra no tām dod spēku un veiksmi jaunās ģimenes veidošanā:


  • Dieva zīme

  • Māras zīme

  • Māras krusts

  • Laimas zīme

  • Pērkons

  • Saules zīme

  • Jumis

  • Ūsiņš

  • Lielvārdes jostas raksts

Citāti vai dzejas rindas

Ārkārtīgi daudz jaunlaulāto, kas vēlas mīt gravētus laulību gredzenus, kā gravējuma iedvesmu izvēlas citātus no Bībeles. Patiesi, laulāšanās ceremonija ir cieši saistīta ar reliģiju, tādēļ šāda gravējuma izvēle šķiet likumsakarīga.

Tie jaunlaulātie, kas priekšroku dod klasiskākai izpausmei, kā gravējuma rindas izvēlas dzeju — citētu vai arī pašu sacerētu.

Tāpat, ja jaunā pāra attiecības viscaur vijusi mūzika, iespējams iegravēt ‘’jūsu dziesmas’’ vārdus.

Populāri mīlestības teicieni

Jaunlaulātie var izvēlēties iegravēt savu vēstījumu caur spārnotiem izteicieniem jebkurās valodās. Populārākās izvēles ir pašmāju latviešu, universālā angļu un romantiskā latīņu valoda. Lūk, daži piemēri:

Izteicieni latviešu valodā:

  • Mīlestība uzvar visu

  • Mīlu tevi

  • Nekad nepadodies

  • Seko saviem sapņiem

  • Tagad vai nekad

  • Tici, tu vari

  • Viss ir iespējams


Izteicieni ar turpinājumu otrā gredzenā:

  • Es mīlu Tevi — Es zinu

  • Līdz bezgalībai — Un tālāk


Izteicieni angļu valodā:

  • To the moon and back

  • My one and only

  • The beginning of forever

  • I choose you

  • I love you more

  • No refunds


Izteicieni ar turpinājumu otrā gredzenā (angļu):

  • After all this time?— Always

  • I do — Me too


Izteicieni latīņu valodā:

  • Ad infinitum – līdz bezgalībai

  • omnia vincit amor – mīlestība ir stiprāka par visu

  • Con amore – ar mīlestību

  • Dolce vita – saldā dzīve

  • Alter ego – mans otrais es

  • Te amo – es Tevi mīlu


Interesanta gravējuma ideja ir vienā gredzenā iegravēt latīņu izteicienu, savukārt otrā – tā tulkojumu latviešu vai angļu valodā.

Laulību solījums

Laulību solījuma iegravēšana ir viena no unikālākajām idejām. Protams, parasti kāzu solījumi tiek rakstīti uz lappusi vai pat divām, tādēļ, šķiet, visu iegravēt neizdosies. Lai gan.. Mūsdienu tehnoloģijas ļauj visu. Kā oriģināla opcija ir augšupielādēt jūsu kāzu solījumus, izveidot tiem QR kodus un tad iegravēt tieši šos kodus.

Ja tomēr esat klasiskā gravējuma cienītāji, nepieciešams izvēlēties kādu īpašu teikumu vai frāzi no tā, ko viens otram esat rakstījuši un, protams, solījuši.

Gravējumu uz gredzena iespējams veikt ne tikai vienā, bet pat divās vai trīs rindās, tādēļ teksta noformējumu varat izvēlēties pēc sirds patikas. Tāpat pastāv iespēja veikt gravējumu jūsu pašu rokrakstā.

Alternatīvas laulību gredzeniem

Mūsdienu kāzu ceremonijām ir liels pluss — sabiedrība kļūst aizvien atvērtāka oriģinālām idejām. Lai gan daudziem joprojām patīk ievērot tradīcijas, tas vairs nav obligāts nosacījums. Gluži vienkārši — tāda kāzu ceremonijas standarta vairs nemaz nav. Jaunlaulātajiem ir iespēja visu rīkot pēc sava ieskata, tostarp, izvēlēties laulības gredzenu alternatīvas.

Ja jau tiek plānotas patiesi unikālas kāzas, tad kādēļ lai neieiguldītos patiešām indivudālā savienības simbolā? Mēs esam apkopojuši dažas unikālas un neaizmirstamas laulības gredzenu alternatīvas, lai jūs varētu smelties idejas oriģinālam savienības simbolam.

Tetovējumi laulības gredzenu vietā

Pāri, kas izlēmuši uzticības zīmi tetovēt, var to darīt vairākos oriģinālos veidos:

  • Gredzenu tetovējums uz zeltneša

  • Pāru tetovējumi
    • Atslēga un slēdzene

    • Sirds + sirds

  • Kāzu datuma tetovējums

  • Pāra vārdu iniciāļu tetovējums

  • Īpašas frāzes vai dziesmu vārdu tetovējums

  • Pirmās tikšanās koordinātu tetovējums

Saderīgas rotaslietas

Gredzenu vietā pāris var izlemt apmainīties arī ar citām saderīgām un simboliskām rotaslietām. Tās var būt, piemēram, rokassprādzes vai ķēdītes ap kaklu. Arī šīs rotaslietas var rotāt ar papildu gravējumu, piemēram, kāzu datumu, iniciāļiem vai citiem simboliem un uzrakstiem.

Vienādi rokaspulksteņi

Ideja līdzīga kā rotaslietu alternatīvai, tomēr atšķiras pats izpildījums. Izvēlēties mīt rokaspulksteņus gredzenu vietā ir ļoti praktiska rīcība, savukārt simbolisko nozīmi var pildīt rokaspulkstenī iegravēts vēstījums.

Saskaņoti pīrsingi

Ja vēlaties aizņemties kādu kāzu tradīciju no Indijas, tad saskaņoti pīrsingi laulību gredzenu vietā ir lieliska izvēle. Lieta tajā, ka Indijā ir pieņemts sievai gredzena vietā dāvināt deguna pīrsingu. Protams, jūs varat izvēlēties saskaņot jebkādus citus pīrsingus.

Šī ideja būs saistoša īpaši kreatīviem un drošsirdīgiem pāriem. Taču arī citiem ir vērts apdomāt, vai varbūt iesoļošana jaunā dzīves posmā jāatzīmē ar kādu mazliet trakulīgu žestu? Galu galā, kas var būt romantiskāks par došanos uz pīrsingu salonu uzreiz pēc kāzu ceremonijas!? Šis noteikti būs jūsu mazbērnu mīļākais stāsts.

Laulību sertifikāti

Vēl viena populāra alternatīva ir kāzu apliecības izveide un ierāmēšana. Tā var būt lieliska iespēja tiem, kas vēlas savas mīlestības simbolu paturēt mājās.

Ir tūkstošiem dažādu laulību apliecību ideju. Kā viena no tām, zvaigžņu kartes izveide un ierāmēšana — jāzina vien precīzs jāvārda teikšanas laiks un, protams, datums. Uz to balstoties, tiek modelēts precīzs jāvārda teikšanas brīdi esošais zvaigžņu izkārtojums, ko pēc tam dizainē pēc vēlmes, izprintē un ierāmē.

Precību gada vīns

Šī ir lieliska laulību gredzenu alternatīva pāriem, kur abi ir lieli vīna pazinēji un cienītāji. Ideja ir tāda, ka pāris izvēlas īpašu vīnu. Protams, tā gada, kurā abi precas. Iegādājas tik vīna pudeles, cik gadus kopā vēlas nodzīvot, un katru gadu savā kāzu jubilejā saskandina šī paša vīna glāzes. Skaidrs, ka var dalīties arī ar tuviniekiem.

Vīns ar katru gadu kļūst nobriedušāks un vērtīgāks, tā arī pāra laulība sekos šim pašam principam.

Kopīgi iestādīts koks

Arī neparasta, taču ļoti simboliska un ekoloģiski uzslavējama ideja ir kopīgi iestādīt koku, kas kalpos kā mīlestības apliecinājums.

Parasti šādu ideju realizē ar augļu koka iestādīšanu, jo tas nesīs bagātu un saldu ražu gan tiešā, gan pārnestā nozīmē. Turklāt svarīgi, ka koka iestādīšanas un tālākajā procesā jūs abi iemācīsieties, kā kopīgi ieguldīt darbu, lai pēc tam baudītu darba saldos augļus.

Pārsteigums gredzena vietā

Tā vietā, lai iegādātos laulības gredzenus, lieliska alternatīva ir atlicināt gredzeniem paredzēto summu budžetā un izmantot to, lai iegādātos īpašu dāvanu savam partnerim. Ja katra puse kārtīgi pacentīsies, jūs varat iegūt īpašas atmiņas vai citas simboliskas lietas, kas pavadīs visu dzīvi. Tās var kļūt ne tikai par jūsu laulības simbolu, bet gan arī atspoguļot jūsu kreativitāti.

Ar ko atšķiras Laulību un Saderināšanās gredzeni?

Gan laulības, gan saderināšanās gredzenam ir līdzīgs vēstījums, tādēļ nereti, jo sevišķi vīriešiem, var rasties apmulsums to izvēlē. Lai ieviestu skaidrību par šo jautājumu, mēs apkopojām būtiskākās katra šī gredzenu veida atšķirības.

Saderināšanās gredzeni

Saderināšanās gredzena pamatnozīme ir simbolizēt apņemšanos un solījumu. Parasti šis gredzens tiek pasniegts, metoties uz viena ceļa un izsakot bildinājumu jeb aicinot otru pusīti laulāties. Ļoti bieži bildinājums tiek uztverts kā vesels pārsteiguma pasākums, par kuru otrai pusītei nevajadzētu pat nojaust.

Agrāk tika uzskatīts, ka šis ir pirmais solis, ko jāsper vīrietim, taču mūsdienu sabiedrībā ir pieņemami arī tad, ja to dara sieviete. Tiesa, lielākā daļa Latvijas sabiedrības joprojām pieturās pie klasiskajām tradīcijām, kad saderināšanās gredzenu pasniedz vīrietis. Tāpat mūsdienās bildinājumam nav obligāti jābūt pārsteigumam — abas puses var par to vienoties.

Atšķirībā no laulību gredzeniem, kurus nēsā gan sieviete, gan vīrietis, saderināšanās gredzenu nēsā tikai sieviete. Tomēr mūsdienās ir iespējams pārkāpt arī šīs tradīcijas un gan pasniegt, gan nēsāt saderināšanās gredzenu abiem.

Kad saderināšanās gredzens pasniegts un bildinājums izteikts, tiek uzskatīts, ka pāris ir saderināti. Līdz ar to, kāzu plānošanas un gatavošanās maratons var sākties. Pieņemot bildinājumu, sieviete apstiprina, ka ir gatava laulāties ar vīrieti. Tradicionāli pieņemts, ka 1-1,5 gadu laikā kopš bildinājuma izteikšanas pārim ir jāsalaulājas.

Uz kuras rokas nēsā saderināšanās gredzenu?

Latvijā ir pieņemts nēsāt saderināšanās gredzenu uz labās rokas zeltneša — turpat, kur vēlāk jāatrodas arī laulības gredzenam. Kāzu dienā sieviete var izvēlēties saderināšanās gredzenu pārlikt uz kreisās rokas zeltnesi, tādējādi atbrīvojot vietu laulību gredzenam.

Tomēr ir sievietes, kas vēlas atstāt abus gredzenus uz labās rokas. Tātad kāzu dienā sieviete saderināšanās gredzenu nekur nepārvieto, bet vienkārši pievieno laulības gredzenu.

Saderināšanās gredzena vizuālais izskats

Kad simboliskā gredzenu atšķirība noskaidrota, varam ķerties pie gredzenu vizuālajām atšķirībām. Ļoti bieži saderināšanās gredzenus izvēlas tieši no sudraba, un lielākoties tajā ir iestrādāts kāds dārgakmens. Ierasts, ka saderināšanās gredzens ir daudz spožāks un ekstravagantāks nekā laulību gredzens.

Ja sieviete vēlas nēsāt saderināšanās un laulību gredzenus uz vienas rokas, nepieciešams tos saskaņot. Šī iemesla dēļ kā saderināšanās gredzena materiāls var tikt izvēlēts arī zelts vai pat bronza.

Par laulību gredzeniem

Atšķirībā no saderināšanās gredzeniem, laulību gredzenus pāris izvēlas kopīgi (nevis pasniedz viens otram kā pārsteigumu), kā arī to nesā abi laulātie. Ar laulību gredzeniem apmainas tieši kāzu dienā.

Visbiežāk laulību gredzenus gan sieviete, gan vīrietis izvēlas vienādā stilā. Tomēr gadījumā, ja par vienotu dizainu ir grūti vienoties, tad var izvēlēties atšķirīgus laulību gredzenus, pievienojot kādu vienojošo elementu, piemēram, gravējumu.

Ņemot vērā, ka laulību gredzeni ir paredzēti nēsāšanai ikdienā, parasti tos izvēlas klasiskākus. Tā ir arī laba opcija, ja saderināšanās gredzens jau ir ticis pasniegts ekstravagantākā izskatā. Tādā gadījumā, pievienojot uz pirksta laulības gredzenu, kopumā abi gredzeni neizskatīsies pārlieku pārspīlēti, bet gan tieši otrādāk — papildinās viens otru . Ir iespējams iegādāties arī uzreiz gatavus komplektus ar saskaņotu saderināšanās un laulību gredzenu.

Kā kopt laulību gredzenus, lai tie kalpotu vēl ilgi?

Laulību un saderināšanās gredzeni nav ikdienišķas rotas. Tie simbolizē mīlestību, tādēļ arī ir jākopj ar lielu rūpību. Lai gredzens kalpotu ilgus gadus, to nepieciešams regulāri tīrīt. Taču tas nav vienīgais faktors, kas jāpatur prātā, lai saglabātu savu laulību gredzenu gadiem ilgi. Lūk, daži no svarīgākajiem:

Izvairities no ķimikāliju nokļūšanas uz gredzena

Izvēloties laulību gredzenu, parasti tiek ņemts vērā arī dzīvesstils (fizisks darbs, sporta aktivitātes u.tml.). Tomēr pat visatbilstošākais laulību gredzens neatbrīvo no ikdienas pienākumiem, tādēļ ir rūpīgi jāseko līdzi, kādiem apstākļiem tos pakļaujat.

Piemēram, pirms mājas uzkopšanas un citiem darbiem, kur tiek izmantotas ķimikālijas, vajadzētu uzvilkt gumijas cimdus vai vienkārši novilkt gredzenu.

Gredzeni regulāri jātīra

Gredzenus var tīrīt gan mājas apstākļos, gan uzticot to speciālistam. Lai gredzenu iztīrītu mājas apstākļos, var izmantot vienkāršu karstu ūdeni, pilīti spirta un maigu zobu birsti. Pēc skalošanas nedrīkst aizmirst gredzenu nosusināt dvielī. Tomēr, ja gredzenā ir iestrādāti dārgakmeņi, labāk šo darbu uzticēt speciālistam.

Pievērsiet īpašu rūpību gredzeniem ar dārgakmeņiem

Reizēm sievietes var apmeklēt solāriju, bet aizmirst pirms tam noņemt laulības gredzenu, saderināšanās gredzenu un citas rotaslietas. Tā ir liela kļūda, jo saules stari var ārkārtīgi viegli sabojāt dārgakmeņus un arī pusdārgakmeņus.

Ar ekstravagantu gredzenu pirkstā būtu vēlams izvairīties no pirts vai saunas apmeklējuma. Arī, ejot peldēties, ir ieteicams noņemt pilnīgi visas rotaslietas, pretējā gadījumā var sagaidīt, ka tās oksidēsies un mainīs krāsu.

Cits faktors, kas var ietekmēt gredzena ar dārgakmeņiem ilgstpējību, ir rotaslietas izturība pret smaržām, kosmētiku, parfimērijas vai farmācijas produktiem. Tos nekādā gadījumā nedrīkst tīši pūst/likt uz gredzena, jo tas var sabojāt akmens struktūru, kā arī dārgmetāla apdari.


Nav ieteicams doties gulēt ar gredzenu pirkstā

Daudzi tikko saderinājušies vai salaulāti cilvēki uzdod jautājumu, vai ir pareizi gulēt ar gredzenu pirkstā. Speciālisti iesaka to nedarīt.

Došanās pie miera ar gredzenu pirkstā var radīt nevajadzīgu spiedienu uz gredzenu, kas var rezultēties deformējumā, izliekumos un vispārīgās gredzena formas izmaiņās. Turklāt nakts laikā gredzens var ieķerties kā gultasveļā, tā matos, jo sevišķi, ja tas ir gredzens ar dārgakmeņiem. Sliktākajā gadījumā, dārgakmeņi var vienkārši izkrist.

FAQ

Kā noteikt gredzena izmēru?

Lai noteiktu gredzena izmēru, jāizmēra kāds no iepriekš uz zeltneša nesāto gredzenu diametrs, vai arī jāzimēra zeltneša apkārtmērs (mm). Iegūto rezultātu iespējams konvertēt gredzena izmērā, izmantojot gredzenu izmēru tabulu. Ja vēlaties noskaidrota partnera gredzena izmēru, vienkāršākais veids ir aizvest otru pusīti pie juveliera un lūgt vai dot mājienu uzmērīt kādu gredzenu. Ja vēlaties būt diskrētāks, varat aizņemties vienu no gredzeniem — vēlams tādu, ko nēsā uz rokas ceturtā pirksta —, izmērīt tā diametru un salīdzināt rezultātu ar gredzenu izmēru tabulu.

Uz kuras rokas nēsā laulību un saderināšanās gredzenu?

Tradīcijas atšķiras dažādās valstīs, taču Latvijā pieņems laulību gredzenu nēsāt uz labās rokas 4.pirksta jeb zeltneša. Visbiežāk saderināšanās gredzenu nesā uz labās rokas zeltneša līdz brīdim, kad tas tiek aizstāts ar laulību gredzenu. Tad saderināšanās gredzenu pārliek uz kreisās rokas zeltneša. Tomēr iespējams turpināt nēsāt saderināšanās gredzenu uz labās rokas zeltneša kopā ar laulību gredzenu, ja abi gredzeni ir saskaņoti.

Kāds ir labākais materiāls laulību gredzenam?

Klasiskais materiāls laulību gredzenam ir 585. proves dzeltenais zelts, taču citi dod priekšroku arī tādiem metāliem kā titāns vai platīns. Materiāla izvēle atkarīga no jūsu dzīvesstila, vēlmēm un budžeta iespējām. Neatkarīgi no laulību gredzena materiāla, ir svarīgi ievērot kopšanas pamatprincipus, lai gredzens kalpotu ilgus gadus.